Senior Management

  • Mrs Katherine Davies : Headteacher
  • Mr Dafydd Jenkins : Interim Headteacher
  • Mr Jeffrey Connick : Assistant Headteacher
  • Mrs Llinos John : Assistant Headteacher
  • Mr Gareth Williams : Assistant Headteacher
  • Mr Rhodri Evans : Senior Teacher

Teaching Staff

  • Miss Cara Broome : Art Teacher / Design and Technology Teacher
  • Mrs Rhian Churchill : Head of English
  • Mr Luke Clement : Science Teacher
  • Mrs Joanna Connick : History Teacher
  • Miss Branwen Dafydd : Cymreictod Officer/ Welsh Teacher
  • Miss Bethan Davies : Head of Physical Education
  • Mrs Delyth Davies : ALN Coordinator
  • Mrs Janette Davies : Acting Head of Modern Languages
  • Mrs Jill Davies : English Teacher
  • Mr Gareth Edmondson : Head of ICT & Computing / ICT Coordinator / e-Safety Coordinator / Digital Literacy Coordinator
  • Mr Rhodri Evans : Senior Teacher / Literacy Coordinator / Welsh Teacher
  • Mr Aled Francis : Welsh Teacher
  • Mrs Nia Gibbs : Religious Education Teacher
  • Mrs Ann Gimblett : Numeracy Coordinator / Maths Teacher
  • Mr Jason Harris : Maths Teacher
  • Mr Nick Howell : Second in Maths Department / Data Coordinator
  • Mr Geraint Herbert-Evans : Head of Maths
  • Mrs Ann Ivey : Head of Biology / Duke of Edinburgh Coordinator 14-19
  • Mr Adrian Killa : Second in Physical Education / Head of Public Services
  • Mr Berian Lewis : Head of Music
  • Mr Gareth Lewis : Biology Teacher
  • Mrs Rhiannon Lewis : Second in English Department
  • Mrs Bethan James : Head of History
  • Miss Sioned James : Head of German
  • Miss Catrin Jenkins : Transition Officer / Urdd-Cymreictod Officer / English Teacher
  • Mr Gareth Jones : Head of Electronics / Science Teacher
  • Mr Tomos Jones : Science Teacher
  • Mr Dai Long : PE Teacher
  • Mrs Delyth Mathias : Modern Languages Teacher
  • Mrs Sharon Morris : Second in Design and Technology Department
  • Ms Mary Moses : Head of Science / Careers Coordinator
  • Mrs Jan Ohlsson : Head of Media / Welsh BAC Coordinator KS4 and 5
  • MS Angharad Owen : Head of Religious Education
  • Miss Jessica Owens : English Teacher
  • Mrs Gemma Pugh : Head of Physics
  • Mr David Richards : Head of Art
  • Miss Anna Samuel : Acting Head of Welsh Department
  • Miss Emma Sullivan : Welsh Teacher / Urdd-Cymreictod Coordinator / Bridging Coordinator KS2>3
  • Mr Iwan Thomas : Maths Teacher
  • Dr. Jonathan Thomas : Head of Chemistry / Head of Sixth Form
  • Mrs Sara Thomas : PE Teacher
  • Mrs Annette Tilson : Head of Business Studies / Head of Lower Sixth
  • Mr Aled Tinnuche : Head of Design and Technology / MAT Coordinator
  • Ms Anna Vivian-Jones : Currently on Secondment to ERW
  • Mrs Eleri Wyn Williams : Head of Psychology
  • Mr Gareth Williams : Head of Welsh
  • Mr Jonathan Williams : STF Unit
  • Miss Nia Williams : Head of Geography

Pastoral Team

  • Mrs Joanna Connick : Head of Year 7
  • Mr Aled Francis : Head of Years 8 and 9
  • Mr Dai Long : Head of Years 8 and 9
  • Miss Sioned James : Head of Years 10 and 11
  • Mrs Sara Thomas : Head of Years10 and 11
  • Mrs Annette Tilson : Head of Lower Sixth
  • Dr Jonathan Thomas : Head of Sixth Form

Support Staff

  • Mr Phil Appleton : Learning Support Assistant
  • Mr Lee Bonnell : Science Technician
  • Mrs Rosemary Brown : SEN / Procurement / SEN Cover Coordinator
  • Mrs Rhiannon Churchill : Careers Adviser
  • Mrs Della Colwell : Learning Support Assistant Key Stage 4 / Literacy Officer Key Stage 3
  • Mrs Catrin Davies : Senior Administrative Officer / SIMS Data Officer / Exams Secretary
  • Mr Jeffrey Davies : Design and Technology Technician
  • Ms Siwan Davies : Reprographics / BAC / Receptionist
  • Mr Tim Davies : Learning Support Assistant Key Stage 4
  • Mrs Delyth Evans: Learning Support Assistant
  • Mrs Gwen Evans : Deputy Data Officer / National Tests Manager / Registration Officer
  • Mrs Rhian Evans : Learning Support 14 – 19
  • Mr Mike Field : Site Officer
  • Mrs Sian Hinton : Administrative Officer / Reprographics / Cover Supervisor / Receptionist
  • Miss Mari Jones : Bursar
  • Mrs Beth Lewis : Finance Officer / Administrative Officer / Senior Lunchtime Supervisor
  • Mrs V. Macey : Lunchtime Supervisor
  • Mrs Rosaleen McDonnell : STF Learning Support Assistant
  • Mr Dafydd Mills : Learning Support Assistant
  • Mr Tomos Mills : ICT Network Manager
  • Mrs Anwen Morgan : Learning Support Assistant
  • Mrs Sheran Morgan : Learning Support Assistant
  • Miss Sarah Rees : Learning Support Assistant
  • Mr Ben Roberts : Cover coordinator / Administrative Officer / Deputy Data Officer / National Tests Manager / Registration Officer
  • Mr Torey Stillman : Learning Support Assistant
  • Mr Brian Thomas : Discipline Officer / Emotional & Behaviour Officer
  • Miss Ceira Tierney : Learning Support Assistant
  • Miss Rhiannon Wood : STF Learning Support Assistant